Secția de karate CSO Ovidiu
In perioada 31.10.2019-02.11.2019, la Brasov, a avut loc Campionatul National de Ashihara Karate.La aceasta competitie, Orasul Ovidiu a fost reprezentat de 11 sportivi.In cele 2 zile de concurs sportivii nostrii, au reusit sa obtina urmatoarele medali:

Aur ?

?

1. Hanriot Rebeka

Argint ???

1. Toboc Vlad

2. Ardeleanu Alexandru

3. Gheorghe Liviu

Bronz ??

1. Toboc Alexandru

2. Trisca Andrei

De mentionat ca acesti copilasi s-au batut de la egal la egal cu sportivi foarte titrati, campioni mondiali, europeni, multipli campioni nationali  cu multa experienta in Ashihara Karate.Clasarea putea fi si mai buna pentru sportivii nostri  daca nu ratau calificarea sau aurul in ultimele secunde.Trebuie sa stiti ca la acest concurs 3 sportivi ovideni au fost debutanti. Chiar si in aceste conditii Gheorghe Liviu a reusit sa devina vicecampion national, pierzand aurul cu cateva secunde inainte de final.Pena Flavius si Merla Ilie debutand si ei cu cate 3 victorii de fiecare si ratand calificarea la 1 punct diferenta.La acest concurs au mai participat si Nastase Ionut, Gurita  Andreea si Pagu Adrian care au facut si ei o evolutie buna dar nu suficienta pentru nivelul ridicat al competitiei.Ca si antrenor sunt multumit de evolutia sportivilor mei. Acestia au demonstrat  ca au spirit de luptatori si fapt ce certifica faptul  ca peste ceva ani Orasul va avea campioni nationali si mondiali in stilul Ashihara Karate.Va salutam si multumim pe aceasta cale Primarie Ovidiu si Clubului Sportiv Orasenesc Ovidiu pentru sprijinul acordat.Nu in ultimul rand multumim parintilor care isi trimit copilasii  si incurajeaza practicarea acestei discipline sportive.