Prin proiectul ,,Investim in performanta’’ initiat de primarul George Scupra, in fiecare an sportivii din Orasul Ovidiu castiga premii importante la nivel judetean si national. Avand o baza sportiva, dotata la standarde optime pentru performanta si gratuitate la toate ramurile din cadrul Clubului Sportiv Ovidiu copiii sunt incurajati sa faca performanta.
Infiintata in anul 2014 sectia de box aduce in fiecare an performanta in Orasul Ovidiu. Anul 2016 a debutat cu castigarea unui important titlu la categoria 81 kg, performanta obtinuta de Doru Zelea care a ocupat locul III la Cupa Romaniei la Box (editia 2016).Anul trecut sportivul Regep Tatar a ocupat locul III la Cupa Romaniei (cat 41 kg) si locul III la Campionatul National de Box (cat. 41 kg), in acest an avand mari sanse sa devina campion national, el fiind deja convocat la lotul national la Romaniei. Alti 2 sportivi care reprezinta Orasul Ovidiu la nivel national sunt Ibrahim Usein si Octavian Scorus.
La sectia de juniori in acest moment sunt inscrisi 27 de copii (Ovidiu, Culmea), 8 dintre ei avand mari sanse de performanta incepand cu acest an, se antreneaza zilnic alaturi de antrenorul Marian Gandac.
Va invitam sa vizionati un antrenament al sportivilor nostri!